ALTIN
Altın, bilinen en eski kıymetli madendir. Yaklaşık 40 bin yıl öncesinden kalma Paleolitik dönem kalıntılarında, insanoğlunun altına değer verdiği görülmektedir. M.Ö.2600’de Mezopotamya’da altın ilk defa mücevher olarak işlenmiştir. Dünyanın en ünlü altın eseri, Mısır Firavunu Tutankamun’un M.Ö.1223’te yapılan mezarıdır. Eski Mısır’da altın kutsal kabul edilir ve Güneş Tanrısı Ra ile özdeşleştirilirdi. Günümüzde altın, aşkın hediyesi olarak daha romantik bir anlam taşımaktadır. Altın çok kararlı bir element olduğu için havadan ve sudan etkilenmez; kararmaz, paslanmaz ve donuklaşmaz. Dayanıklılığı sebebiyle en değerli metallerdendir.
GÜMÜŞ
Eski Mısırlılar için gümüş, altından bile daha değerliydi çünkü o bölgede çok az bulunurdu. Güven, bilgelik ve sevgiyi sembolize eden gümüş, Ay Tanrısı Apollo ile özdeşleştirilirdi. Anti-bakteriyel özelliği sebebiyle, Orta Çağ’da salgın hastalıklardan korunmak için zenginler gümüş tabak, çatal, bıçak ve kaşıklarla yemek yerdi. “Ağzında gümüş kaşıkla doğmak” sözü de tarihsel olarak buradan gelmektedir.
 
DEĞERLİ TAŞLAR
PIRLANTA
DAYANIKLI. Pırlanta (diamond) adı, Yunan dilinde “yıkılmaz, bozulmaz, tahrip edilemez, çok dayanıklı” anlamlarına gelen “adamas” sözcüğünden türemiştir. Çünkü pırlanta, doğada bulunan en dayanıklı taştır ve sadece başka bir pırlanta tarafından kesilebilir ve cilalanabilirler. Dayanıklılığı ve kalıcılığı sebebiyle sonsuz aşk ve evliliğin sembolü olmuştur.
BENZERSİZ. Pırlanta ile ilgili en önemli özellik, doğadaki tüm pırlanta taşlarının benzersiz ve birbirinden farklı olmasıdır. Pırlanta doğada farklı büyüklük, şekil ve renklerde bulunur.
DEĞERLİ. Tüm pırlantalar değerlidir. Ancak değerleri birkaç faktöre bağlı olarak değişebilir. Uzmanlar pırlantayı değerlendirirken sistematik yöntemler kullanırlar. Bu yöntemlerin başında, 1950’lerde GIA tarafından belirlenen 4C sistemi gelir: Carat, Color, Clarity, Cut. 
Carat (Ağırlık): Pırlantanın ağırlığıdır. Ağırlık arttıkça değer de artar. Ayrıca doğada pırlanta ağırlaştıkça, daha az bulunur olur. Bu sebeple pırlanta ağırlaştıkça, doğru orantıdan daha hızlı şekilde değer artışı yaşanır. Yani örneğin, 1 carat’lık bir pırlanta $6,000 değerindeyken, denk özelliklerdeki 2 carat’lık başka bir pırlanta $15,000 değerinde olabilir.
Color (Renk): Diğer özellikleri denk olduğunda, pırlantaların rengindeki en ufak bir farklılık değerinde çok büyük etkiye sahip olur. Doğadaki en nadir dolayısıyla da en değerli pırlantalar, renksiz olanlardır. Pırlantalar renksizden (beyaz), açık sarı ve kahverengiye (konyak) doğru sınıflandırılır. Uluslararası pırlanta renk sınıflandırması, renksiz olan D’den Z’ye kadar devam eder. Siyah pırlanta doğada pek rastlanmaz, bu sebeple Blush&Max dahil tüm markaların kullandığı siyah pırlanta, doğal pırlantanın ısı altında dönüştürülmesiyle elde edilir.
Clarity (Berraklık): Pırlantalar yerin 150km altında oluşur. Bu sebeple yüzeylerinde çizikler veya oluşumu sırasında içerisinde kalmış yabancı maddeler olabilir. Değeri kusursuzlaştıkça artar, çünkü doğadan kusursuz pırlanta bulmak çok nadir ve zordur. O kadar nadirdir ki, mücevher işiyle uğraşan bir kişi tüm hayatı boyunca hiç kusursuz pırlanta göremeyebilir. Derecelendirmede kusursuzluğu ve gözle görülür kusurlu olma durumunu iki uçta sayarsak, tüm dünyada piyasada satılan pırlantaların ağırlıklı çoğunluğu bu ortadaki aralığa girer.
Cut (Kesim): Pırlantanın yüzeyindeki kesit sayısı yükseldikçe, ışığı yansıtması ve dolayısıyla parlaklığı artar. Kesim ayrıca pırlantanın şeklini de gösterir. Piyasanın standardı yuvarlak ve parlak kesimdir, ancak farklı şekillerde pırlanta kesimleri de mevcuttur.
 
SAFİR
Adı, Yunan dilinde “mavi taş” anlamına gelen “sappheiros” sözcüğünden gelmektedir. Pırlantadan sonra en dayanıklı taş safirdir. Doğada farklı renklerde bulunur, ancak en nadir görülen ve dolayısıyla en değerli olan mavi safirdir. Dünyanın en ünlü nişan yüzüğü olan ve Prens William tarafından Kate Middleton’a hediye edilen yüzük, mavi safir kullanılarak üretilmiştir. Safir’in asalet ve bilgeliği, ayrıca güven ve bağlılığı da simgelediğine inanılır. İngiliz tarihinde birçok kraliyet tacında mavi safir kullanılmıştır.
 
YAKUT
Renkli değerli taşlar arasında en değerlisi yakuttur. Kaliteli yakutun rengi ne çok açık ne de çok koyu kırmızı olmamalıdır. Ayrıca taşın büyüklüğü ve kusursuzluğu da değerini etkiler. Yakut, yaşam, bereket ve yüksek enerjiyi sembolize eder.
 
ZÜMRÜT
Zümrüt doğada çok farklı yeşil tonlarında mevcuttur. Zümrütün değerini yeşilinin tonu belirler; çok koyu olmayan, saf yeşil tonundaki zümrütler en değerlilerdir. Spiritüelliği simgeler. Vücuda yakın tutulduğunda, kötü enerjiyi temizlediğine inanılır.
 
İNCİ
Eski zamanlarda incinin sadece kraliyet aileleri tarafından takılabileceğine inanılırdı. Orta Çağ şövalyeleri savaşlarda kendilerini koruyacağına inandıkları için yanlarında inci taşırlardı. Koruyuculuk ve gücün yanında incinin sonsuz aşkı simgelediğine de inanılır. Bu anlamda birçok kültürde mükemmel evlilik hediyesidir.
TURMALİN
Turmalin taşı, doğada çok çeşitli renklere ve karışık renkli biçimlere sahip bir taştır. Uyum ve dengeyi simgeler. Turmalin, manevi huzur ve kişinin kendisiyle olan barışını sağlar ve sinir sistemini düzenler. Turmalin taşının herhangi bir rengini kullanana nazar değmez; tehlikeden uzak ve şansı açık olacağına inanılır.
Opal
OPAL
Opal taşı, yeraltındaki suların hareket etmesi ve kayalar arasındaki boşluklarda çökelmesi sonucu oluşur. Vücut ısısına göre renk değiştirebilme özelliği vardır. Opal taşına halk arasında panzehir taşı, gökkuşağı taşı gibi isimler de verilmektedir. Şifalı taşlardan biri olduğuna inanılır. Sevgi, umut ve şefkat taşıdır. Ayrıca göz sağlığına iyi geldiği bilinir.
Moonstone
MOONSTONE / AYTAŞI
Aşırı tepki verdiğiniz ve endişeli olduğunuz durumlarda aytaşı sizi dengeler ve diğer insanların hislerine karşı duyarlı olmanızı sağlar. Kadınların aylık periyodlarının düzenli olmasını sağlar. Kramplara, bacak ve sırt ağrılarına iyi gelir. Doğun sancısını hafifletir.